Svaz národní házené

116 letnárodní házené

Kalendář nejen soutěží

« březen 2021 »
PoUtStCtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Náhodná videa


Finále 1.ligy mužů 2016/17 - Nýřany vs. Přeštice - 2.zápas

Tagy

Český sport trvá na svém - krize ohledně dotací vrcholí

Publikováno: 15.6.2017

Český sport trvá na svém - krize ohledně dotací vrcholí

České sportovní prostředí důrazně trvá na tom, aby dotace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy byly rozděleny podle původních pravidel zveřejněných v únoru letošního roku. Pokud se tak nestane, bude se český sport bránit právní cestou. V reakci na poslední vývoj v kauze sportovních dotací se na tom shodli zástupci sportovních spolků a největších svazů na zasedání Výkonného výboru Českého olympijského výboru.

MŠMT vypsalo počátkem června mimo jiné nový neinvestiční program V. zaměřený na činnost sportovních svazů, do kterého se některé ze svazů přihlásily z obavy a neznalosti situace. Drtivá většina sportovních svazů a spolků však v minulém týdnu žádosti o dotace na základě vypsání nových neinvestičních programů nepodala a situace ve sportu tak nabírá na dramatičnosti. Krize vrcholí a české sportovní prostředí nemá prostředky nejen na vlastní provoz, ale vážně hrozí, že se začnou rušit nižší domácí soutěže a oddíly nebudou mít peníze na sportování dětí.

Ministryně mládeže školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová v pondělní reportáži ve zpravodajské relaci TV Nova tvrdila, že nově zažádala skoro polovina svazů. „Vůči dezinformacím paní ministryně se ohrazujeme. Sport nezažádal o více než 80 procent dotací. Panuje zmatek. Některé svazy s malou členskou základnou zažádaly o 70 procent, některé o 100 procent, všechny velké svazy však nezažádaly vůbec.“ prohlásil předseda ČOV Jiří Kejval. „Sportovní prostředí je kompaktní a já takovou jednotu nepamatuji,“ doplnil předseda ČOV.

Situace ve sportu je tak kritická a neúnosná. “Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy je paralyzované policejním vyšetřováním a není schopno kritickou situaci konstruktivně řešit. Pokud celou situaci nevyřeší v dohledné době pan premiér Bohuslav Sobotka, český sport zemře,“ varuje předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Český sport nyní čeká několik intenzivních jednání na MŠMT a hlavně na Úřadu vlády. Podle zástupců svazů a spolků by MŠMT mělo rozdělit peníze podle pravidel klíčového programu V. zveřejněných v únoru letošního roku. „Není možné, aby MŠMT po půl roce, kdy měly být dotace dávno vyplaceny a nedělo se přitom vůbec nic, zrušilo dotační programy a vytvořilo zcela nová pravidla,“ dodal Kejval. Původně vypsaný klíčový Program V. měl být vyplacen do konce března, což se nestalo. Krizi způsobilo policejní vyšetřování přitom až na začátku května. „Zatčení tří a vyšetřování několika dalších lidí nesmí zničit celý český sport. V tomto případě selhala státní správa a ministerstvo porušuje zákon a pravidla vlády pro podporu sportu,“ upozornil předseda České unie sportu Miroslav Jansta. „MŠMT fatálně selhalo, protože nevyplatilo to, co mělo do konce března vyplatit,“ přidal se místopředseda ČOV a šéf atletů Libor Varhaník.

Kolaps českého sportu v oblasti financování především dramaticky ohrožuje sportování mládeže a organizaci soutěží. Bezprostřední dopad má například na Českou obec sokolskou, která sdružuje téměř 160 000 členů. „Vážně hrozí, že se zavřou tělocvičny, odstřihnou nám elektřinu, protože neplatíme, a bude konec,“ řekla starostka ČOS Hana Moučková. Její spolek posílá z dotací více než 80 procent prostředků svým tělocvičným jednotám.

.

Oštěpař Železný na protest odstoupil z Národní rady pro sport
Z Národní rady pro sport v souvislosti s kauzou vystoupil kromě několika dalších zástupců sportovního prostředí i trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný. „Národní rada pro sport je totiž už nefunkční. Výpadek financování může mít fatální následky pro budoucnost českého sportu. Měl by zvítězit selský rozum nad byrokratickým úřednickým přístupem. Jde zejména o děti a mládež,“ řekl trenér úspěšných českých oštěpařů.

.

Svaz národní házené stojí na straně většiny sportovních svazů
Svaz národní házené jako členský svaz České unie sportu stojí na straně drtivé většiny sportovních svazů, plně podporuje společný postup vedení České unie sportu, Českého olympijského výboru a České obce sokolské a zároveň ctí závěry ze schůzky zástupců sportovních svazů a spolků učiněné při jednání v Praze dne 7. června tohoto roku. V souladu s těmito závěry ani SNH společně s drtivou většinou ostatních sportovních svazů z procesní opatrnosti nepodal žádost o dotaci z nově vypsaného programu V.
Některé zásadní výhrady a důvody pro tento postup naleznete mimo jiné v článku zveřejněném na webu ČUS ZDE

Autor: admin1

Sdílejte s přáteli:

Komentáře

  Spolu s formulářem budou odeslány i informace jako je např. vaše IP.