Svaz národní házené

117 letnárodní házené

Kalendář nejen soutěží

« leden 2022 »
PoUtStCtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Náhodná videa


Čechy-Morava 2016 - ženy

Tagy

Zemřel Mistr sportu Jaroslav FORNOUS

Publikováno: 8.12.2021

Zemřel Mistr sportu Jaroslav FORNOUS

Na konci listopadu 2021 zastihla nýřanské házenkáře velice smutná zpráva.

Do házenkářského nebe odešel dlouholetý útočník ligového celku Nýřan i reprezentačního výběru Čech, držitel titulu Mistr sportu, pan Jaroslav Fornous, jeden z plejády borců, kteří v roce 1968 vybojovali postup do I.ligy, kde oddíl působí nepřetržitě dodnes.

Od svých začátků v nýřanském dresu prošel všemi věkovými kategoriemi, kde dokazoval svůj talent. Původně se sportem začal v nýřanském fotbalovém klubu, ale krátce po obnovení činnosti házenkářského oddílu rozšířil jeho řady, což se později ukázalo jako prozíravé rozhodnutí. Postupně se vypracoval svými výkony ve výraznou osobnost kolektivu a stal se dlouholetou a spolehlivou oporou nýřanských útočných řad.
Postupně rozvíjel svůj talent pro národní házenou a jeho výkonnostní růst nabral radikálně stoupající tendenci. Jardovy výkony v mládežnických kolektivech neušly pozornosti trenérů družstva mužů, kde se objevil ještě v dorosteneckém věku. Postupně získával zkušenosti v krajském přeboru, aby zakrátko okusil atmosféru druhé ligy a v roce 1968 pak byl přímým účastníkem epochálního postupu do nejvyšší soutěže – I.ligy, kterým házená v Nýřanech a hráči ligového celku získali nesmírnou popularitu.
Samotný prvoligový debut si ale Jarda odbyl až v příbramské Dukle, kam byl převelen po necelém půlroce z Dukly Jince. V Příbrami se stal hráčem základního kádru mužstva, které v roce 1969 a 1970 získalo titul Přeborníka republiky. I v příbramském kolektivu se v silné konkurenci vybraných hráčů z celé republiky dokázal úspěšně prosadit a posunout hráčské umění ještě do vyšších kvalitativních hodnot.
Po skončení vojenské služby se vrátil do nýřanského dresu, kde pak plnohodnotně zúročil získané zkušenosti. Podstatně přispěl k tomu, že nýřanský celek si začal budovat výsostné postavení v ligové soutěži. Společně se svými spoluhráči Petrem Tauschem a Milou Lávičkou vytvořil legendární útočnou formaci, která se po celou dobu své existence prezentovala propracovanou kombinační hrou, kde právě Jarda hrál zásadní roli díky svému přehledu, technickým schopnostem i kolektivnímu pojetí hry, které mu rozhodně nikdy nechybělo. Nikdy nepatřil k razantním střelcům, ale mnoho brankářů dokázal potrápit technickým zakončením nebo úspěšnou střelbou trestných hodů.
Vrcholem jeho hráčské kariéry byla nejen několikanásobná nominace do výběru Čech pro reprezentační utkání Čechy-Morava, ale také především po zásluze udělený titul Mistra sportu.
Po skončení hráčské kariéry se začal věnovat výchově mladých generací, kdy zvláště v kategorii žáků a později dorostenců oddílu dokázal připravit své svěřence tak, že se pravidelně účastnili republikových soutěží a vždy se do Nýřan vraceli s medailí. Posledním trenérským počinem pak bylo jeho působení u „B“ družstva mužů, které si vedlo několik sezón úspěšně v krajském přeboru.
Jardův osobní přínos pro nýřanskou házenou byl jedinečný, výrazný a neocenitelný.

Nikdy nezapomeneme! Čest Tvé památce!
Výbor oddílu NH TJ DIOSS Nýřany

Ke vzpomínce a kondolenci se připojuje i Výkonný výbor SNH a ZČ OSK SNH.

Autor: Petr Tausche

Sdílejte s přáteli:

Komentáře

  Spolu s formulářem budou odeslány i informace jako je např. vaše IP.